03 August 2010

LUGEMISEKS NEILE, KES VEEL EI OLE LUGENUD, KUID LUGEDA VÕIB KA SEE, KES JUBA ON SEDA TEINUD!

TIKI-TRIKI LASTEAED-

VÄIKE, AGA TUBLI!

Meie usume, et meid ja meie lasteaeda iseloomustavad väga hästi ütlused „väike, aga tubli“ ja „ise olen alles väike, kuid mu jõud on suur“. Tiki-Triki lasteaed on ju alles nii noor ja lapsedki siin veel päris pisikesed, aga meie tegutsemistahe ja mängulust on suur.

Selle õppeaasta jooksul oleme teha jõudnud juba nii mõndagi vahvat ja põnevat ning kõige selle juures on meile oma nõu ja jõuga abiks olnud ka meie toredad emmed- issid. Nii ongi meil juba tavaks saanud, et üritused on meil kõik koos lastevanematega. Alati võtavad nad meie poolt pakutavad ideed suure huvi ja entusiasmiga vastu. Ja kindlasti just suuresti tänu neile ongi meie ühised tegemised, toimetamised ja käimised nii hästi õnnestunud.

Sügisel, nagu ikka lasteaedades, oli meilgi superlahe „Kõikide isade mardipäev“. Suureks üllatuseks tulid seekord hoopis lastele mardisandid külla. Loomulikult olid need meie lapsevanemad, kes kõik olid mardiriietesse maskeeritud. Mängisime vanu traditsioonilisi mardimänge, laulsime, tantsisime, soovisime edaspidiseks õnne ja ei puudunud ka mardimaiused, mis tegid martide suud mõnusalt magusaks.

Kui mardid olid ära käinud, hakkasime juba jõuluaega ootama. Otsisime usinalt uusi ka huvitavaid mõtteid jõulupeoks. Vaatasime-kuulasime siit ja sealt.. mõtteid sai päris palju. Siiski otsustasime jätkata juba alustatud rahvuslikku suunda. Pöördusime tagasi oma esivanemate juurte juurde ja jõulud tulid meile „vana-aja Eesti talus“.

Lastel olid seljas rahvariided, mis meil õnnestus saada tänu heale koostööle lasteaiaga „Kungla“- me olime talulapsed.

Nagu juba vanad eestlased, „hoolitsesime“ ka meie oma jõulupeol nii kodu- kui metsloomade eest, kraamisime kambrit, küpsetasime kakku ja käisime läbi ka kirikust, kus laulis meie lastevanematekoor laulu „Püha öö“. Ka jõuluvana käis meil külas, habe härmas ees ja kingitused kelgu sees. Lapsed said lugeda hoolega selgeks õpitud salme, et lunastada välja oma kingipakk. Ja nii nagu iga pidu saab kord otsa, lõppes ka meie pidu, vaid kuusk jäi ootama aega, mil kohtub veelkord lastega, et neile öelda- järgmisel aastal uuesti! Kolmekuningapäeval, 6. jaanuaril, saatsimegi traditsioonikohaselt ka meie oma kuuse ära ja sellega lõppes ka jõuluaeg.

Järgmiseks rahvakalendri tähtpäevaks, mida me oma väikeses majas tähistasime, oli vastlapäev. Nagu ikka, olid seegikord mõtteid erinevaid ja väga palju. Oma panuse ideede leidmiseks andsid ka lapsevanemad. Üheskoos otsustasimegi tähistada vastlaid Toolse Jaanalinnufarmis. Oma toetava õla pani ürituse õnnestumiseks alla ka Rakvere vald. Aitäh!

Tagasiside lapsevanematelt väljasõidu kohta oli väga positiivne ja kõik olid rahul... Tagasiteel lasteaeda oli bussis kuulda, kuidas arutati ja pakuti juba uusi ideid, kuhu minna, või mida teha.

Tõelise pärlina ja üllatusena tuli meile ühe lapsevanema pakkumine meisterdada kuldnokkadele pesakaste. See isa valmistas ette kõik selleks vajaliku ja oli meile meisterdamisel oma nõu, jõu ja tööriistadega abiks. Puurid said uhked. Uhked olid ka lapsed, kes meisterdamisega suurepäraselt hakkama said. Uhked oleme meie, et meil on selliseid vanemaid.

Järgmisel päeval said pesakastid ka üles pandud. Ühes neist oleme juba ka kuldnokkasid tegutsemas näinud. Loodame, et järgnevatel aastatel leiavad linnud tee ka teistese pesakastidesse.

„Kirju-mirju-värviline nädal“ pakkus aprillikuus rohkesti nalja ja tegutsemisrõõmu. Selles nädalas oli sinine esmaspäev, triibuline teisipäev, kollane kolmapäev, mummuline neljapäev ja roheline reede. Vanemad olid väga leidlikud ja loovad päevateemale vastava riietuse otsimisel ja leidmisel. Selle nädala suureks plussiks oli veel ka see, et värvid said palju-palju selgemaks.

Suure ja vägeva punkti aprillile pani suurejooneline nõiatrall. Kõik emad-isad, õed-vennad, lapsed ja kogu personal olid riietatud nõidadeks. Oli see vast kirev seltskond! Trallil tegime lõket, lugesime loitsu, tantsisime nõiatantse, joonistasime. Toimusid ka nõidade kotijooks ja luua viskamine- kõik ikka selleks, et teada saada, kes on kõige vägevam nõid. Aga tuli hoopis välja, et meil olid kõik nõiad head, vägevad ja tugevad. Kehakinnituseks ja keelekasteks pakkusime nõiajooki ja- sööki.

Maikuu teisel pühapäeval tähistatakse emadepäeva. Nii ka meie- kinkisime oma armsatele emmedele toreda peo. Olime ju selgeks õppinud mitu laulu- luuletust, tantsusid ja pillimängu. Peale pisikest pidulikku osa organiseeris üks usin emme vahva ühise meisterdamise- seda päeva jäävad meenutama laste savist käejäljed.

Aga meie tegemised ei ole sellega veel lõppenud. Ees on ootamas väljasõit loomaaeda. Sõidame Tallinnasse varahommikuse rongiga. Baltijaamas ootab meid lahke bussionu, kes sõidutab meid loomaaeda ja hiljem ka koju tagasi. Loomaaias tahame kindlasti näha loomabeebisid ja loomulikult ka kõiki teisi põnevaid loomi. Enne koduteele asumist on plaanis ka natukene mõnusas roheluses keha kinnitada. Ka sellele toredale sõidule on oma tugeva õla alla pannud Rakvere vald.

On täitsa kindel, et meie toimetame siin lasteaias tasapisi edasi ka suvel. Seda kõike selleks, et uuel sügisel uue hooga otsast alata, sest lapsed on ju meie ühine hool ja tulevik.


Gerly Võrk ja Erika Reinthal

Eralasteaed Tiki-Triki õpetajad

1 comment:

Gerly said...

Artikkel on varem kirjutatud, kui me jõudsime käia loomaaias- sellest ka artikli lõpp selline!